V petek, 25. 10. 2019, je bil organiziran izlet za učence, ki so bili pohvaljeni v šol. letu 2018/2019. Učenci, bilo nas je za štiri avtobuse, smo obiskali deželo brez in zelenega Jurija – čudovito in mirno Belo krajino.

V bližini Semiča je vas Krupa, kjer so se naši avtobusi najprej ustavili. Razdelili smo se v skupine  in se po hribu spustili do izvira reke Krupe, nad katerim je  30 metrov visoka navpična pečina. Voda je bila prekrasne turkizne barve – manj znana, a prav tako lepa kot primorska Soča. Bilo je skrivnostno lepo in hkrati malce grozljivo – kot da se bo iz globine vsak čas prikazal povodni mož  v spremstvu zlatolasih vil …  Nato smo se sprehodili po gozdni učni poti in prišli do Judovske hiše. Pričakovali smo ogled stavbe, a spoznali, da se tako imenuje kraška jama. Vstopili smo in presenečeno ugotovili, da je v tej jami vedno toplo.

Potem smo se ustavili v Semiču, kjer smo si  ogledali Muzejsko hišo Semič, ki je bila slavnostno odprta le dan pred našim izletom. Sprehodili smo se po muzeju, ki na zelo realističen način prikazuje značilnosti belokranjskega krasa in življenja na skopi zemlji v prejšnjih obdobjih. Muzejska zbirka je res izjemna in zelo sodobno urejena. Pouči nas tudi o ekologiji – z žogicami je ponazorjena pot odpadkov od naših domov do morja. Na koncu smo si odšli ogledat še društvo paraplegikov, ki so slikali na platno tako, da so čopiče držali v ustih.

Preden smo se odpeljali domov, smo imeli še nekaj časa za druženje.

Nagrajeni učenci se vsako leto podamo na drug konec Dolenjske. Nagrada, ki nam popestri začetek šolskega leta, nam je odkrila in približala že marsikatero skrito znamenitost. Prijetno vedno združimo tudi s koristnim!

Slike si oglejte v foto galeriji.

Sofija Brkič Strman, 7. c, Laura Vidrih, 9. a